ZielonaKarta.com z Polonia

Wywiad z PolishForums.com - Poland Online


PolishForums.com

Poniżej znajduje się wywiad z twórcami strony PolishForums.com, największego angielskojęzycznego forum poświęconemu sprawom Polski i Polaków mieszkających w Polsce i na emigracji.

Kim jesteście i jak zaczęliście swoją działalność?

PolishForums.com jest projektem stworzonym w 2005 roku przez dwóch niezależnych ludzi związanych z Internetem (webmaster i programista). Początkowo działalność miała charakter "eksperymentu", którego celem było zbadanie ilu angielskojęzycznych użytkowników jest zainteresowanych Polską i sprawami Polaków. Po kilku miesiącach okazało się, że zainteresowanie jest na tyle duże, że warto poświęcić sie mu "na pełnych obrotach".

Obecnie nad projektem pracuje codziennie kilka osób, począwszy od administratora, poprzez moderatorów, programistę, oraz edytorów i pisarzy.

Fizyczna lokalizacja administratorów oraz adres pocztowy PolishForums znajduje się w stanie Illinois, USA. Moderatorzy mieszkają zarówno w USA jak i w Europie. Administrator strony jest Polakiem mieszkającym i pracującym w USA.

Co jest głównym celem PolishForums.com?

Naszym nadrzędnym celem jest aby strona stała się największym i najważniejszym angielskojęzycznym źródłem informacji na temat Polski, Polaków, oraz polskiej kultury i tradycji. Dodatkowo, poprzez stworzenie rozbudowanej sekcji na temat zasad i nauki języka polskiego, chcemy sprawić, by język polski nie został zapomniany nawet przez Polaków i ich dzieci mieszkające na emigracji.

Dlaczego Wasza strona jest tylko w języku angielskim i nie pozwalacie na dyskusje w języku polskim?
Po prostu doszliśmy do wniosku, że istnieje wiele stron o podobnej tematyce w języku polskim, które z oczywistych względów nie mogłyby dotrzeć do czytelników nie znających języka polskiego, a brakuje poważnych stron mówiących o Polsce, ale pisanych po angielsku. Jak się okazało, bardzo wiele angielskojęzycznych osób interesujących się sprawami Polski i Polaków nie miałyby szans korzystać z istniejących, polskojęzycznych stron. Oczywiście, zagadnienia związane z nauką języka polskiego lub tłumaczenia są pisane po polsku.

Jak wygląda działalność PolishForums.com z punktu widzenia finansowego? Czy nie ma charakteru "for profit" (dla zysku), jak większość tego typu stron?

Hmm, dobre pytanie. Pojawia się ono dosyć często, nawet bezpośrednio na naszych stronach. Jak w każdym przedsięwzięciu, jednym z motywatorów są potencjalne korzyści materialne. Jednak w naszym przypadku, od samego początku nie miały one decydującego znaczenia. Byliśmy w tej komfortowej sytuacji, że utrzymanie strony nie było zależne od liczby sponsorów, ogłoszeniodawców, czy nawet donacji oferowanych przez członków strony. Dzięki temu mogliśmy ograniczyć bezpośrednie reklamy na stronie do minimum, co znalazło aprobatę w oczach członków naszego forum.

Oczywiście, wraz z rozwojem strony, przyszły większe i dodatkowe koszty, które nadal sami staramy się pokrywać "z własnej kieszeni". Nie możemy jednak zagwarantować, że strona będzie zawsze miała charakter niekomercyjny; jest to w znaczącej mierze zależne od hojności naszych użytkowników, którzy obecnie pokrywaja około 25% miesięcznego, technicznego utrzymania strony. Warto zwrócić uwagę, że administrator i moderatorzy strony pracują całkowicie w charakterze wolontariuszy, spędzając często kilka lub kilkanaście godzin dziennie przy komputerze.

Wbrew wszelkim domniemaniom, PolishForums.com nie jest sponsorowane przez żadną "grupę", która rzekomo miałaby wpływać na opinie wyrażane na forum. Zawsze staramy się być na tyle obiektywni i elastyczni w naszych działaniach, na ile to możliwe.

Czy Wasza praca jest doceniana przez członków forum?

Chcemy wierzyć, że tak. Choć czasami zdarzają się sytuacje, kiedy niektórzy użytkownicy dają nam do zrozumienia, że oni mogliby zrobić coś lepiej. Przeważnie chodzi tutaj o sposób i jakość moderowania forum.

Jakie zastrzeżenia dotyczące moderowania pojawiają się zatem najczęściej?

Istnieje wiele specyficznych tematów, które wywołują kontrowersje i właśnie te są z reguły przedmiotem częstych sporów. Chodzi tutaj głównie o tematy związane z emigracją Polaków i ich zamieszkiwaniem w innych krajach oraz z historią i uwarunkowaniami politycznymi Polski i Polaków.

Niektórzy użytkownicy mają nam za złe, że pozwalamy na pojawianie się i dyskusje na takie tematy jak: "Dlaczego Polacy są wiecznie ponurzy i nie uśmiechają się?", "Czy większość Polaków lubi kraść?", lub "Nienawidzę was polaczki i nie chce was widzieć w moim kraju!". Zarzucają nam, że nie jesteśmy patriotami. Jednak my mamy do tego inne podejście - wierzymy, że poprzez konstruktywną dyskusję można niszczyć te nieprawdziwe stereotypy na temat Polski i Polaków. Jak wykazują dyskusje, bardzo często ludzie którzy sami wierzyli w takie stereotypy przed rozpoczęciem dyskusji zmieniają swój punkt widzenia o 180 stopni po przeczytaniu kilku kluczowych i rozsądnych kontrargumentów. Właśnie dzięki rozmowom na takie drażliwe tematy może dojść do pojednania w jednej sprawie - dla dobra Polski i Polaków mieszkających w Polsce i na obczyźnie.

W podobnym kontekście można upatrywać prawo (lub przywilej) do wolności słowa. Niektórzy użytownicy widzieliby PolishForums.com jako narzędzie do szerzenia jedynie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. Wszelkie nieprzychylne opinie powinny być, według nich, usuwane. Jednak naszym zdaniem - nie tędy droga. Usuwanie opinii niezgodnych z opiniami twórców strony lub pewną grupą użytkowników byłoby cenzurą, a przez to przechodziśmy w latach 1945-1989. Oczywiście, wiadomości które są niezgodne z dosyć szczegółowym regulaminem forum są na bierząco usuwane lub edytowane.

Z punktu widzenia poświęconego czasu, co najbardziej absorbuje administratora i moderatorów w codziennym nadzorowaniu strony?

Istnieje wiele takich rzeczy, jednak najwięcej czasu poświecamy na przeglądaniu zamieszczanych wiadomości (setki lub tysiące dziennie) oraz sprawieniu, by tematy i wiadomości były umieszczone w odpowiedniej kategorii oraz by spełniały pewne techniczne wymogi.

Inne sprawy to personalna korespondencja z użytkownikami w celu rozwiązywania ich technicznych (lub innych) problemów oraz testowanie i wdrażanie nowych technicznych lub estetycznych rozwiązań.

Czego możemy Wam życzyć w nadchodzącym roku?

Przede wszystkim konsekwencji i utrzymania poziomu determinacji w tym co robimy, hojności osób które nas wspierają, oraz jak najmniej technicznych i merytorycznych problemów.

Dziękujemy za udzielenie tego interesującego wywiadu!

Z przyjemnościa. Pozdrawiamy wszystkich Polaków w Polsce i całą Polonię świata i jednocześnie zapraszamy do częstego odwiedzania naszej strony pod adresem PolishForums.com.


Home

(C) 2000-2017 ZielonaKarta.com - Zielona Karta -- Poland