Zielona Karta z Polonia

Kupno i sprzedaż domu w USA

Kupno, sprzedaż, wynajem i remonty domów są wielkim interesem w Stanach Zjednoczonych. Sprzyjają temu nieustanne migracje mieszkańców tego kraju. Wielu ludzi przyjeżdża do Stanów, wielu też wyjeżdża tymczasowo lub na stałe. Ciągłe poszukiwanie lepszej pracy wiąże się często z koniecznością zmiany adresu zamieszkania szczególnie dla ludzi, którzy zamierzają robić karierię zawodową. Rodowici Amerykanie nie uważają przeprowadzki za coś trudnego, gdyż amerykańka kultura wyraża status poprzez nabycie lepszego domu. Toteż znaczna część społeczeństwa doświadcza sprzedaży, poszukiwania, zakupu i remontów domów na własnej skórze. Niejednokrotnie przeżycie to kosztuje wiele czasu, stresu i funduszy.

Handel domami w Stanach regulowany jest wieloma legalnymi przepisami, co zapobiegać ma dyskryminacji i oszustwom. Zawiłości prawne związane z kupnem, sprzedażą i wielokrotnie wynajmem domu czy mieszkania są na tyle skomlikowane, że wymagają dosyć biegłej znajomości prawa z dziedziny tzw. real estate. Jeśli osoba zamierzająca nabyć albo sprzedać dom lub mieszkanie nie zna przepisów, powinna ona postarać się o profesjonalne doradztwo agenta kupna i sprzedaży nieruchomości jak również porady osoby prawnej. Ponieważ jednak takie usługi kosztują znaczną część funduszy ze sprzedaży (około 6 procent), wiele osób próbuje sprzedać, wynająć, lub kupić dom na własną rękę. Są różne ryzyka związane z takim postępowaniem, znaczne oszczędności sięgające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy dolarów są jednak bardzo kuszące i skłaniają do podejmowania mniej lub bardziej udanych prób. Wiele transakcji kończy się sukcesem, więc te nieliczne pechowe wypadki idą szybko w zapomnienie.

Największym wyzwaniem dla osoby próbującej sprzedać dom czy mieszkanie o własnych siłach jest znalezienie kupca. Wystawianie tablicy na działce lub w oknie 'For sale by owner' może okazać się zawodne, gdyż tylko przechodzący lub przejeżdżający mogą ją zobaczyć, co nie gwarantuje iż ktokolwiek z tych właśnie ludzi będzie zaiteresowany kupnem. Bardziej zaradni sprzedawcy ogłaszają się w lokalnych gazetach lub radiu. Wciąż jednak takie ogłoszenia nie wychodzą poza lokalną klientelę. Podobnie jest z ludźmi poszukującymi domu, którzy planują zamieszkać w nowej dzielnicy lub mieście. Zwykle polegają oni na wiedzy agentów sprzedających nieruchomości na danym obszarze, co oznacza, że ryzykują oni podwójnie, gdyż oprócz nowego domu w nieznanej dzielnicy muszą znaleźć agenta, któremu mogą zaufać, i który będzie chciał poświęcić im tyle czasu ile potrzeba. Agenci sprzedaży i kupna nieruchomości nie zawsze chcą poświęcać ich cenny czas dla kupujących, którzy mogą ostatecznie nic nie kupić. Nawet jeżeli poszukiwania agenta uwieńczone są sukcesem, agent pokaże swoim kientom tylko domy z agenta bazy danych, która wcale nie obejmuje wszystkich domów i mieszkań dostępnych na danym obszarze, a szczególnie tych 'For sale by owner.' Dodatkowo agent nieruchomości nie może otwarcie doradzić swojemu klientowi, jakie części dzielnicy są dobre, a których warto unikać, z powodu możliwości utraty licencji, jeżeli taka rada zostałaby ujawniona publicznie. Dlatego osoby poszukujące nowego domu często zdane są na własną przedsiębiorczość, aby zlokalizować dobrą nieruchomość w dobrej dzielnicy i w jak najlepszej cenie.

Tak więc, każdorazowa zmiana własnego domu lub mieszkania jest co najmniej kilkumiesięcznym, czasami bardzo stresującym procesem. Odkrywanie nowych źródeł informacji w dziedzinie handlu nieruchomościami jest wielokrotnie bardzo pomocne, jeżeli fachowi doradcy i agenci nie są zbyt gorliwi. Kurs na temat kupna i sprzedaży nieruchomości może okazać się bardzo pomocny w celu dokonywania tych transakcji unikając znacznych honorariów dla agentów. Najważniejsze jednak jest wyeksponowanie swojego domu na sprzedaż, tam gdzie będzie to dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
(C) 2000-2016 ZielonaKarta.com - Home